Význam omega-3 mastných kyselin u předčasně narozených dětí

V současné době je 7-8 % porodů předčasných, takže se to každoročně týká přibližně 6 000 rodičů, takže mnoho maminek a tatínků si klade otázku: Co dál? Jak mohu svému dítěti dodat potřebné živiny? Jaké další vitamíny a doplňky stravy naše dítě potřebuje? Jak ji mohu ochránit před dlouhodobými následky?

 

Co je předčasný porod?

Za předčasný porod považujeme, když přijde dítě na svět před 37. týdnem těhotenství, s normální váhou ve srovnání s jeho stavem vývoje.

Tyto děti mají bohužel těžší se přizpůsobit okolnímu světu, jejich imunitní systém je nedostatečně rozvinutý, což je činí náchylnější k nemocem, a navíc předčasně narozené děti mají větší pravděpodobnost abnormálního kognitivního vývoje než děti narozené 37-40 týdnů, problémy se soustředěním u nich bývají častější.

Předčasný porod může být způsoben genetickou predispozicí, ale také je ovlivněn životním stylem, který zvyšuje pravděpodobnost (kouření, stres, abnormálně nízká tělesná hmotnost atd.), stejně tak vývojové poruchy. Tyto faktory lze ovlivnit, vyhýbat se jim (např. konzumace alkoholu, kouření), i přesto se však může stát, že těhotná žena podnikne všechna možná opatření, a dítě stejně přijde na svět dříve.

Proč jsou omega-3 mastné kyseliny tak důležité pro děti?

Hlavními složkami omega-3 mastných kyselin jsou DHA (kyselina dokosahexaenová), EPA (kyselina eikosapentaenová) a ALA (kyselina alfa-linolenová). I když lidské tělo potřebuje omega-3 mastné kyseliny pro normální vývoj, naše tělo, podobně jako v případě vitamínů, není schopno je produkovat, takže je můžeme jenom doplnit potravou.

Omega-3 DHA živočišného původu a čtyřnásobně nenasycená kyselina arachidonová (AA) jsou hlavními lipidovými složkami lidského mozku, které jsou životně důležitými složkami buněčné membrány. Proto je důležité nejen pro předčasně narozené děti, ale i pro všechny děti, aby v této extrémně rychlé fázi vývoje dostali správnou hladinu omega-3 a omega-6 mastných kyselin.

Mateřské mléko je jediným zdrojem živin pro děti vyrůstající na mateřském mléku. Proto je důležité doplnit jídelníček kojících matek přípravkem obsahujícím omega-3 DHA, který také pozitivně ovlivňuje obsah DHA v mateřském mléce.

Omega-3 DHA:

-nezbytná pro rozvoj mozku a nervového systému, čímž napomáhá rozvoji smyslové inteligence,

- má pozitivní vliv na vývoj sítnice, a tedy na vývoj ostrosti zraku,

mentální výkon dítěte se zvyšuje, což vede k vyrovnanějšímu, klidnějšímu spánku,

imunitní systém se stává silnějším, což zvyšuje odolnost vůči alergii,

snižuje se riziko rozvoje diabetes typu 1

Zralí novorozenci a omega-3 mastné kyseliny

Většina lidí dnes ví, že lidské tělo potřebuje omega-3 mastné kyseliny pro normální fungování (což je důvod, proč se nazývají esenciální mastné kyseliny, tj. nepostrádatelné).

Je důležité, aby rodiče věděli, že je nejlepší pro jejich dítě, aby mělo uskladněné omega-3 mastné kyseliny a aby se „nevyčerpaly zásoby“, aby bylo zajištěno, že jejich imunitní systém, mozek a nervový systém se vyvíjí optimální rychlostí.

 U dětí, které jsou v děloze do 37.ho týdne to není problém, protože do té doby může matka udělat hodně, aby dítě dostalo potřebné omega-3 a omega-6 pro jeho tělo ve fetální fázi. Ve třetím trimestru prochází placentou do těla plodu relativně velké množství mastných kyselin, takže pokud se těhotná žena postará o doplnění vlastních zásob omega-3 během těhotenství, dodává tím také svému ještě nenarozenému dítěti cenné tuky, které podporují vývoj mozku a imunitní a nervového systému.

OMEGA-3 Z ROSTLINNÝCH VS. ŽIVOČIŠNÝCH ZDROJŮ

Je důležité poznamenat, že pro naše tělo jsou omega-3 mastné kyseliny z rostlinných zdrojů mnohem hůře využitelné, stejně jako železo v rostlinách. Kromě toho, omega-6 mastné kyseliny se také nacházejí v rostlinných olejích s omega-3 (LNA), a jejich podíl je násobně vyšší než omega-3 mastné kyseliny (kromě lněného oleje, který obsahuje více LNA omega-3 než omega-6).

Na rozdíl od mylných představ může lidské tělo převést jen velmi malé množství kyseliny alfa-linolenové do EPA a tato transformace není příliš účinná.

Důvodem toho je, že v lidském těle existuje jen velmi málo tzv. delta-6 enzymů, pomocí kterých organismus dokáže přeměnit LNA na EPA. Tento enzym je navíc používán všemi omega mastnými kyselinami, jako jsou omega-6 - takže pokud je hladina omega-6 v těle vysoká, počet delta-6 enzymů bude dále klesat, protože jsou používány omega-6.

Nejlepší způsob, jak dosáhnout optimální hladiny omega-3 je, když matka během těhotenství a kojení konzumuje mnoho hlubokomořských ryb. Nicméně, pokud nemáte rádi rybí maso nebo nemáte možnost je jíst několikrát týdně, produkty z rybího oleje jsou skvělým řešením.

Tip: Při výběru rybího oleje vždy věnujte pozornost abyste si vybrali přípravek, který těhotné ženy mohou bezpečně užívat!

Předčasně narozené děti a omega-3 mastné kyseliny

Bohužel, to není tak snadné pro předčasně narozené děti, protože přicházejí na svět v raných fázích třetího trimestru, postrádají zcela nebo částečně esenciální mastné kyseliny, které je třeba po narození nahradit.

Některé studie zjistily, že nahrazení omega-3 a omega-6 mastných kyselin mateřským mlékem může být prospěšné pro rozvoj předčasně narozených dětí. Tyto výsledky byly shromážděny a stručně shrnuty, takže nemusíte číst dlouhé cizojazyčné materiály!

Kolik omega-3 DHA by mělo být přijato při kojení?

I při malém množství přímého příjmu omega-3 DHA začíná v mateřském mléce vážný, rychle detekovatelný růst DHA.

Během kojení 300 mg denní dávky DHA se zvyšuje DHA v mateřském mléku na 0,39%, což je již vyšší než hladina (0,35%), při kterém výzkum zjistil lepší mentální a vizuální vývoj u miminek.

 Při denním příjmu 200 mg omega-3 DHA po dobu 4 měsíců obsah DHA v plazmatickém fosfolipidu již vzrostl a děti měli lepší výsledky v průzkumech BPD (Bayley Psychomotor Development Index) ve věku 30 měsíců.

Další výzkum také zjistil pozitivní korelaci mezi vysokými hladinami omega-3 DHA v mateřském mléku a vývojem zraku a určitých oblastí mozku. Podívejme se, jaký výsledky se ukázaly v různých studiích!

Výzkumy vlivu omega-3 mastných kyselin na předčasně narozené děti

1. Ane C. Westerberg - Attention among very low birth weight infants following early supplementation with docosahexaenoic and arachidonic acid

Profesorka Ane Cecilie Westerberg, norská dietoložka, studovala v několika studiích výživu a růst předčasně narozených dětí s velmi nízkou hmotností. Primární oblast zájmu profesorky je vztah mezi kojeneckou výživou a kognitivním vývojem a následným zdravím.

Ve výše uvedené studii profesorka zkoumala účinky mastných kyselin DHA a AA na kognitivní vývoj předčasně narozených dětí, což přineslo velmi povzbudivé výsledky.

Studie byla založena na 129 velmi předčasně narozených dětech o tělesné hmotnosti 1500 gramů takto: Děti byly krmeny mateřským mlékem obohaceným za 100 ml s 0,5 ml oleje obsahujícího 32 mg DHA a 31 mg AA. Děti, které se výzkumu zúčastnily, dostaly toto mléko od prvního týdne po narození do 9. týdne, tj. 2 měsíce, s omega-3 a omega-6 mastnými kyselinami "vylepšené" mléko.

Kognitivní funkce dětí v randomizované, dvojitě zaslepené, placebem kontrolované studii (experimentální skupina: 44 osob, kontrolní skupina: 48 osob) sledovala profesorka Westerberg a její tým po dobu 20 měsíců.

Ve 20. měsíci provedl výzkumný tým několik testů na dětech. Schopnost jejich pozornosti byla měřena dvěma tzv. volnými hrami, které prokázaly pozitivní vztah mezi omega-3 a omega-6 mastnými kyselinami a miminy ve věku 20 měsíců. Miminka, která dostávala doplňky DHA a ALA, se více zajímala o hry, které dostávala, a více se na ně zaměřila než děti v kontrolní skupině.

Závěr výzkumu byl, že v raných stadiích vývoje má doplňování mateřského mléka mastnými kyselinami DHA a AA pozitivní vliv na schopnost pozornosti předčasně narozených dětí. Podle profesorky Westerberg proto můžeme předpokládat, že vyšší hladina DHA zvyšuje mentální vývoj dětí. (_)

2. University of Adelaidean - Omega-3 breakthrough for premature babies

Podobný výzkum na univerzitě Adelaidean University v Austrálii byl v této oblasti významným průlomem.

Výzkumníci z University of Adelaide zkoumali vliv omega-3 mastných kyselin na předčasně narozené děti, které jsou vystaveny různým vývojovým poruchám z důvodu kratšího času stráveného v dělohách.

Šestiletý výzkum vedl dr. Marius Makrides, výzkumný pracovník Institutu pro výzkum zdraví žen a dětí, a profesor Bob Gibson, profesor na Adelaidean University. Výsledky ukázaly, že když jsou předčasně narozené děti krmeny velkým množstvím omega-3 mastných kyselin prostřednictvím mateřského mléka nebo kojenecké výživy, tak to napomáhá jejich mentálnímu vývoji.

Výzkumníci zjistili, že jeden z nejdůležitějších lipidů, kyselina dozahexaenová (DHA), v mozku dětí narozených před 33. týdnem, není dostatečně vyvinuta, což může vést k zhoršenému mentálnímu vývoji.

K vyrovnání tohoto stavu bylo denně podáno 1 000 mg DHA kojícím matkám ve formě přípravku z rybího oleje, a dětem, které byly krmeny kojeneckou výživou, byl podáván přípravek s odpovídajícím množstvím DHA.

Celkem bylo v 5 australských nemocnicích vyšetřeno 657 dětí, a zjistilo se, že u miminek s výživou s vysokým DHA jich o 50% méně  vykazuje mentální poruchu než u těch, kteří nedostali DHA.

Podobné výsledky byly pozorovány u dětí narozených ve velmi raném věku nižším než 1250 gramů. U dětí dostávajících vysoké dávky DHA se snížil výskyt mentálních poruch o 40%. (_)

Shrnutí

 

Výzkum ukázal, že je proto důležité zajistit, aby předčasně narozené děti dostávaly co nejdříve potřebné omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, aby se jejich tělo, mozek, nervový systém a zrak vyvíjely od prvních dnů života co nejlépe.

Je důležité vybrat si takový doplněk rybího oleje, který:

  • který je bezpečný pro těhotné a kojící ženy,
  • obsahují dostatečné množství mastných kyselin EPA a DHA,
  • vyrábí ho společnost s dlouhou historií výroby produktů omega-3,
  • s prokazatelnými výsledky ve vědeckém výzkumu.

Přípravky Eskimo-3 byly základem mnoha studií o rybím oleji a jsou velmi doporučovány těhotným ženám a kojícím matkám. Díky certifikovaným složkám z volně žijících živočichů a desetiletím výrobních technologií jsou oleje Eskimo-3 stabilní, čisté a bezpečné pro konzumaci.

Naše produkty jsou k zakoupení na Pilulka.cz!