Vše, co potřebujete vědět o ekzému

CO JE VLASTNĚ EKZÉM?

Ekzém, také známý jako dermatitida, je chronické zánětlivé onemocnění kůže, které je výsledkem poruchy rovnováhy imunitního systému. Ekzém patří mezi nejčastější kožní onemocnění a každý 10. člověk na světě má jeho příznaky. Onemocnění není nakažlivé, ale dědičné. (Pokud oba rodiče mají ekzém, jejich děti ho dědí v poměru 4: 1).

PŘÍZNAKY EKZÉMU

-Suché, svědivé, zarudlé skvrny (obvykle) na končetinách
- Mokvající místa, praskliny nebo strupy
- Drobné puchýře
- Loupání
- Pigmentační rozdíly

PROČ SE VYVÍJÍ?

Ekzém lze rozdělit do dvou velkých skupin podle toho, co je způsobuje. Pokud je způsoben vlivem prostředí, nazývá se exogenní (kontaktní) ekzém. Mezi nejčastější vnější vlivy patří rostlinné materiály (pyly), srst zvířat, chemikálie a kovy. Léčba je snadná: vyhněte se alergenům a v případě kontaktu použijte lokální steroidní přípravky.

V druhém případě se jedná o endogenní (atopický) ekzém, což je složitější forma onemocnění. V tomto případě se kožní symptomy nevyskytují v důsledku vnějšího faktoru, ale zánět kůže je založen na vrozené tendenci. Při atopické dermatitidě se příznaky ekzémové kůže objevují už u miminek nebo v dětství (nebo v lepším případě se neobjeví žádné symptomy a nemoc je latentní). Časté příčiny endogenního ekzému v těle jsou antigeny hub a bakterií, které se množí na kůži.

NEJČASTEJŠÍ TYPY ATOPICKÉ DERMATITIDY 3 

Dyshidrotický ekzém
příznaky: tvorba puchýřů, zanícená kůže na dlaních, nohou, prstech
Léčba: Kromě symptomatické terapie (podněcování, použití antibakteriálních látek) se doporučuje najít základní příčinu (např. Zánětlivá ložiska).
dobré vědět: je těžké vyléčit, může se vrátit po dlouhé úlevě od příznaků. V mnoha případech jej vyvolává psychický stres.

Mikrobiální ekzém (nummurální)
Symptomy: kulaté, zanícené, jasně červené, svědění, loupání skvrny, často s malými puchýři (obvykle na končetinách)
Ošetření: odstranění suchého epitelu podněcováním a ošetřením povrchu kůže antibakteriálními prostředky. Použijte hydratační přírodní tělové mléko, abyste zabránili dehydrataci.
dobré vědět: příznaky jsou vyvolané houbami, bakteriemi, které musí být odstraněny z povrchu kůže a těla. Je důležité najít a odstranit zánětlivý zdroj.

Seborrhický ekzém
Příznaky u miminek: nažloutlá, na dotek mastná pokožka hlavy, s červenou, svědivou vyrážkou šířící se na obličej a trupu
příznaky u dospělých: olupování pokožky hlavy, vzácně svědění, zánět
Ošetření: Doporučuje se odstranit skvrny močovinovým šamponem, tělovým mlékem a pak aplikovat přírodní krém pro suchou pokožku. Dospělí nepotřebují mastné tělové mléko.
dobré vědět: seborrhea, ačkoli se může objevit také u dospělých, je typicky dětský ekzém, obvykle u dětí mladších než šest měsíců, a vyléčí se samo od sebe do osmého měsíce.

Existuje ještě několik druhů ekzémů kromě výše zmíněných: ekzém způsobený dehydratací, ekzémy žilního původu, výše uvedený kontaktní ekzém, fotoalergie.

DÁ SE VYLÉČIT?

Ekzém nemůže být odstraněn, ale může být bez symptomů, je-li zvolena správná léčba a životní style. Vzhledem k tomu, že některé typy ekzémů vyžadují různou léčbu, poraďte se s dermatologem jaká je nejvhodnější terapie pro vás.

CO JEŠTE MŮŽE POMOCT?

-Použití přírodní kosmetiky
- vyhnout se konzervačním látkám a přísadám
- vytvoření stravy bohaté na omega-3 mastné kyseliny
- správná hydratace kůže
- výběr bavlněného oblečení
- sprchování se místo vany
- vyhnout se stresu
- léčba postižené oblasti přírodními antibakteriálními látkami

JAK POMÁHÁ RYBÍ OLEJ?

Omega-3 esenciální mastné kyseliny v rybím oleji regenerují pokožku, zmírňují záněty a svědění stejně jako vitamín E. Omega-3 mastné kyseliny jsou zodpovědné za pružnost buněčné membrány, ale také mají protizánětlivou roli v organismu, zabraňují tvorbě toxinů, čímž nepřímo ovlivňují stav kůže.


Více informací o rybím oleji Eskimo-3 najdete ZDE a o rybím oleji Eskimo Kids ZDE !

Produkty jsou k objednání na Pilulka.cz!