Vitamin D hlídá naši imunitu

Vitamin D má komplexní vliv na náš organismus. Až 90% potřebné dávky v našem těle tvoří prostřednictvím účinků světelného záření, v zimních měsících je však nutné zvýšit příjem vitamínu ve stravě a i případně doplnit v podobě léku či doplňku stravy. Co vše ovlivňuje?

VITAMIN D OVLIVŇUJE VÝZNAMNĚ NÁŠ ORGANISMUS

Souvisí se zdravým vývojem a stavem našich kostí a zubů, ale souvisí také s:

 

  • fungováním imunitního systému
  • prevencí cukrovky
  • prevencí nádorových onemocnění
  • a dokonce i prevencí duševních onemocnění

 

Byl objeven v roce 1918 jako čtvrtý v pořadí – proto mu také bylo přiřazeno písmeno D. Až mnohem později – v roce 1959 – jej vědci dokázali vyrobit. Patří mezi vitaminy rozpustné v tucích, jeho obsah v potravinách je celkem stálý, a to i při skladování (což je pro nás dobrá zpráva). V rostlinách nacházíme vitamin D2 (ergokalciferol), v živočišných potravinách a díky světelnému záření pak získáváme vitamin D3 (cholekalciferol).

JAK ZÍSKAT VITAMIN D?

Nejvíce vitamínu D najdeme v rybím tuku – zejména v tučných mořských rybách (losos, makrela, sardinky, sleď), játrech. Menší množství obsahují také vejce (žloutky), maso, mléko a mléčné produkty a také volně rostoucí houby. Rostliny jsou na vitamin D chudé.

Vitamin D si naše tělo samo o sobě vyrobit nedokáže, potřebuje k tomu světlo – tedy konkrétně UVB záření. Díky němu se pak v naši kůži vytváří vitamin D3, který se stejně jako vitamin D2 aktivuje v našich játrech a ledvinách -  až z něj vznikne účinný vitamin D.

 

KDYŽ JEN SLUNCE NESTAČÍ

S pomocí slunečního záření přijímáme až 90% potřebné dávky vitaminu D. Záleží ale na řadě faktorů – věk, fototyp pokožky, osvícená tělesná plocha, použití opalovacích krémů, smog atd. Ve střední Evropě obvykle od podzimu do jara nebývá dostatek sluneční aktivity abychom získali potřebnou dávku vitaminu D. Od půlky dubny do začátku září mezi 10. a 14. hodinou je přesně to období, kdy je jedině možné vitamin D tvořit.

V zimě je tak vhodné zvýšit příjem vitaminu D prostřednictvím stravy, případně doplnit vitamin D v podobě léku či doplňku stravy. V současné době se doporučuje doplňovat vitamin D u kojenců do 1 roku věku, u batolat pak v zimních měsících (podobně lze postupovat i u starších dětí a dospívajících), vitamin D by měli užívat i senioři starší 65 let. Vhodnou formou je kvalitní a čistý rybí olej z udržitelných zdrojů.

VITAMIN D NASTARTUJE IMUNITNÍ SYSTÉM

Dostatečná hladina vitaminu D v krvi je klíčovým faktorem pro správné fungování imunitního systému. Vitamin D vstupuje do imunitní obrany hned několikrát. Nejvýznamnější je jeho regulační úloha.

V průběhu obrany proti virům by mohlo dojít k situaci, kdy organismus začne tvořit až moc protilátek, které nasměruje na patogen i sám na sebe. „Prostřednictvím vitaminu D je v imunitě nastavená velmi jemná  rovnováha, aby nedošlo k přesmyknutí obranného zánětu k zánětu poškozujícímu,“ říká prof. RNDr. Jan Krejsek, CSc., přednosta Ústavu klinické imunologie a alergologie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Hradec Králové.

 

Vitamin D má i další roli. Pomáhá aktivovat bílé krvinky, konkrétně zabijácké NK-buňky, (z angl. natural killers), jejichž hlavní náplní je obrana proti virovým, parazitárním a bakteriálním infekcím. Zároveň se spolu s vitaminem C a zinkem podílí na celistvosti protiinfekčních bariér v střevech, plicích, kůži a placentě. Dlouhodobý nedostatek vitaminu D je prokazatelně spojen s vyšší náchylností k tzv. akutním respiračním infekcím a chřipce.

 

Vitamíny C a D mají spoustu dalších příznivých účinků na zdraví, tak nezapomeňme na doplnění potřebného množství, teď je to nejvíc potřeba!

https://www.vitawell.cz/doplnky-stravy/

 Zdroj: vímcojím.cz