Omega-3 mastné kyseliny proti kožním onemocněním

Efektivní způsob, jak omezit kožní onemocnění přirozeným způsobem, je změna stravovacích návyků, snížit spotřebu potravin, které zvyšují kožní problémy, a dodat naopak látky, které zvyšují odolnost kůže. Ve zkratce řečeno, změna stravování může mít velký vliv na zdraví naší kůže. Podívejme se, jak omega-3 potraviny mohou podporovat problémovou kůži!

Výzkum ekzémů - rybí olej je jediný, který pomohl

V dřívějších analýzách odborníci prostudovali 11 výzkumů, ve kterých každý z pacientů trpěl atopickým ekzémem. Společný znak všech pacientů byl strach z léků, a tak se snažili doplnit složky, kterých měli ve svém těle nedostatek.

 V 11 analyzovaných výzkumech účastníci experimentu užívali následující potravinové doplňky: rybí olej, olivový olej, kukuřičný olej, zinek, selen, vitamin E, vitamin D, vitamin B6 (pyridoxin), rakytníkový olej, konopný olej a slunečnicový olej (kyselina linolová).

Byl studován vliv těchto 11 různých látek na příznaky ekzému. Bylo tedy provedeno 11 různých testů s cílem porovnat účinek doplňků stravy s placebem (kontrolní skupina dostala přípravek, který rozhodně neměl žádný vliv na příznaky ekzému). Studie se zúčastnilo 596 dospělých a dětí, kteří byli léčeni atopickým ekzémem.

Výsledkem srovnávací studie bylo, že během testů dokázali zjistit měřitelné zlepšení ve svědění pokožky a obecně kvality života, v obou studiích účastníci užívali rybí olej.

Žádná z dalších 10 látek tedy nebyla schopná produkovat měřitelné zlepšení u pacientů s ekzémy, pouze rybí olej s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin. Pacienti užívající rybí olej oznámili jasné zlepšení ve svědění pokožky.

 „Ekzém, akné, svrab a lupy ztěžují život mnoha lidem. Abyste tomu zabránili, je dobré zahrnout omega-3 mastné kyseliny do Vaší stravy, "říká Daisy Whitbread, výživový poradce.

Rybí olej je přírodní produkt pro péči o pleť, který vyživuje pokožku vitamíny a tuky, posiluje lesk pokožky a chrání před mnoha kožními onemocněními. Jako protizánětlivé a redukční činidlo může snížit nepříjemné příznaky ekzému.

Jak naše kůže funguje?

Naše kůže se skládá ze dvou vrstev. Epidermis, jejímž úkolem je udržovat horní vrstvu pokožky a průběžně obnovovat rozpadající se vrstvu rohoviny, a ze spodní vrstvy tzv. škára, která je zodpovědná za pružnost a trvanlivost kůže.

Vnější vrstva epidermis je stratum corneum. Tato vrstva se skládá převážně z mrtvých kožních buněk, olejů a tvoří ochrannou vrstvu, která chrání živé buňky pod ní před infekcí, dehydratací nebo jinými nebezpečími. Tyto odumřelé kožní buňky jsou také schopny zadržet vodu tak, že povrch kůže je zdravý a hydratovaný - avšak pouze v případě, že obsah tuku je správný!

Buňky v hlubších vrstvách epidermy se neustále dělí, takto vytvořené nové buňky jsou umístěny ve vnější vrstvě kůže, přičemž převezmou místo mrtvých buněk. Toto je neustálý proces. Máme asi 1,6 bilionu kožních buněk a ztrácíme 30-40 tisíc buněk za hodinu. To také znamená, že naše epidermis bude zcela obnovena každých 30 dní.

 Tento 30denní proces obnovy vysvětluje, proč musíme být trpěliví, když čekáme na pozitivní účinky omega-3 mastných kyselin. Protože nejsou zabudovány do odumřelých kožních buněk, ale do nových. Takže budete potřebovat několik týdnů trpělivosti, když zvolíte jako řešení na suchou pokožku rybí olej.

Co se stane, když v našem těle chybí omega-3 mastné kyseliny?

Náš životní styl a určité stravovací návyky mohou vysušit kůži. Například beztuková dieta zbavuje pokožku esenciálních mastných kyselin, takže nemůže vázat kapalinu a vysychá.

Nedostatek esenciálních mastných kyselin může způsobit drsnou, šupinatou pokožku a ekzémy, ale také přispívá k předčasnému stárnutí kůže.

Dnes má asi jeden z pěti lidí suchou, zarudlou kůži s atopickými příznaky. Je to proto, že metabolismus esenciálních mastných kyselin je narušen a obranný mechanismus kůže je snížen. V nepřítomnosti mastných kyselin je z kůže vyloučeno příliš mnoho vlhkosti, což vede k dehydrataci.

Co můžeme udělat, aby byla naše pokožka opět zdravá?

Správná hydratace, příjem tekutin je nezbytným předpokladem v takových případech, ale jak vyplývá z výše uvedeného, zbytečně doplňujeme tekutinu našemu tělu, pokud ji kožní buňky stále nedokáží vázat kvůli nedostatku mastných kyselin. "Vedle vyvážené diety bohaté na vitamíny a správným příjmem tekutin je taky důležité doplnit tělo zdravými tuky," říká Dr. Shilpi Agarwal.

Tyto polynenasycené esenciální mastné kyseliny (EFA) pomáhají kůži „znovu naplnit“, takže může fungovat její přirozená obranyschopnost a mechanismus zadržování tekutin. Některé studie ukázaly, že esenciální mastné kyseliny jsou schopny snížit zánět způsobující akné, ale léčby psoriázy v kombinaci s doplňováním EFA byly také úspěšnější u těch, kteří užívali esenciální mastné kyseliny jako součást terapie.

Dr. Agarwal navrhuje, že pro ty, kteří nedostanou potřebné množství omega-3 mastných kyselin s jejich každodenní stravou, by mohly být ideálním řešením potravinové doplňky. Ve vysoce kvalitních přípravcích z rybího oleje jsou omega-3 mastné kyseliny ve správném poměru. Při výběru výrobku je důležité zajistit, aby výrobek obsahoval také mastné kyseliny EPA a DHA, protože tyto složky doplňují vysušenou pokožku.

Proč jsou DHA a EPA důležité pro kůži?

DHA je strukturální složkou kůže, která je zodpovědná za zdraví buněčné membrány. Zdravá buněčná membrána zajišťuje, že naše kůže je měkká, pružná a hladká.

EPA má několik pozitivních vlastností pro kůži:

- zodpovědnost za produkci oleje a hydrataci kůže,

- má úlohu v prevenci hyperkeratinizace vlasových folikulů (pokud nepracuje správně, jsou patrné malé červené rány často pozorované na horní části paže),

- zabraňuje předčasnému stárnutí kůže,

- snižuje riziko akné,

- Po opalování zabraňuje uvolňování škodlivých látek uvnitř pokožky, takže chrání pokožku před poškozením sluncem a určitým zářením.

Shrnutí

Po shrnutí výše uvedených poznatků, vidíme, že kromě správného příjmu tekutin a vitamínů jsou pro zdravou funkci pokožky nezbytné kvalitní esenciální mastné kyseliny a oleje. Mimo to, byly prezentovány dva výsledky výzkumu o tom, jak snižují rybí oleje s vysokým obsahem EPA a DHA příznaky způsobené suchou pokožkou. Pokud vaše tělo nemá přístup k správnému množství rybího oleje ze stravy, měli byste zvážit užívání doplňků k zajištění zdraví vaší pleti. 

Produktová řada Eskimo-3

Prodej i na Pilulka.cz