Kam nechodí slunce, chodí lékař - v čem je prospěšné a kdy nám škodí sluníčko

Existuje rčení, které říká: „Kam nechodí slunce, tam chodí lékař.“ Mnoho lidí dnes sportuje, řídí se radami nutričních terapeutů, podstupuje různé detoxikační kúry, pravidelně medituje… Ale často zapomíná na to, že tím nejlepším a nejpřirozenějším léčitelem je sluneční světlo. Jeho účinky na sobě pocítíme téměř okamžitě.

 

 

Seznam pozitivních účinků slunce na lidský organismus by byl velmi dlouhý. Naše tělo přeměňuje sluneční záření na energii, kterou potřebuje pro látkovou výměnu a hormonální systém.

Sluneční světlo posiluje také naši imunitu: při pobytu na slunci se zvyšuje aktivita bílých krvinek a organismus produkuje interferony – látky, které jsou součástí imunitního systému a pomáhají v boji proti virovým nákazám.

NAČERPEJTE ENERGII ZE SLUNÍČKA

Sluneční paprsky rozšiřují cévy, zlepšují jejich průchodnost a přispívají k lepšímu prokrvení, pomáhají udržovat stabilní hladinu krevního cukru a snižovat množství cholesterolu, tlumí stres, tiší bolest atd.

V neposlední řadě rovněž podporují tvorbu serotoninu, kterému se často přezdívá hormon štěstí. Když nám chybí, cítíme se pod psa.

VITAMÍN D

 

Z paprsků čerpáme také vitamin D, který je zcela nezbytný pro růst a zdraví našich kostí (někdy se mu také přezdívá „sluneční vitamin“). Jeho nedostatek se projevuje sníženou funkcí imunitního systému, únavou a ospalostí, rozmrzelostí a sklonem ke poruchám náladám, potížemi s kostmi a svaly také v extrémních případech také velmi obávanou osteoporózou (řídnutí kostní tkáně).

Dost pádných důvodů k tomu překonat lenost a vyjít si každý den aspoň na krátkou procházku, nemyslíte? Nic se ale nemá přehánět.

 

 

SLUNCE A RAKOVINA

Zatímco nadbytečné množství slunečního záření může ke vzniku rakoviny přispět, jeho omezené množství působí proti nádorovým onemocněním jako prevence. Vědci z univerzity ve Washingtonu zjistili, že u mužů žijících v severních státech USA se rakovina tlustého střeva vyskytuje zhruba o 50 až 80 % častěji než u mužů na jihu.

Vědci z univerzity v Torontu zase přišli na to, že ženy, které tráví více času na sluníčku mají menší riziko vzniku některých druhů rakoviny, a to včetně velmi rozvinuté rakoviny prsu. Podobně slunce působí i v případě rakoviny ledvin.

 

 

SLUNCE A SEX

 

Věděli jste, že sluneční svit ovlivňuje i sexuální život? Ve skutečnosti má velmi podobné účinky jako Viagra. Je vědecky dokázáno, že pokud muži hned po probuzení vystaví své tělo slunci, spustí se u nich produkce hormonu lutropinu, jehož úkolem je ovlivňovat reprodukční činnosti mužů a žen. U mužů stimuluje hormon také produkci testosteronu ve varlatech. Síla libida je navíc silně ovlivněna tím, kolik je v těle přítomno vitamínu D, k jehož produkci je rovněž zapotřebí slunce.

 

I LÉČBA SLUNCEM MÁ SVÁ PRAVIDLA

Ačkoli je slunce bezesporu zdraví prospěšné, při pobytu na něm je nutné myslet na to, že všeho moc škodí. Pokud se mu totiž opakovaně vystavujeme bez dostatečné ochrany, riskujeme vznik rakoviny kůže.

Nic se nemá přehánět. Chcete-li mít ze sluníčka skutečný užitek (nikoli úpal či spálená záda), měli byste se řídit určitými pravidly. Při opalování dodržujte intervaly 10–20 minut na slunci a pak se zase přesuňte do stínu. Mezi 10. a 15. hodinou, kdy mají letní paprsky největší sílu, raději na sluníčko vůbec nechoďte. Samozřejmostí by měla být i pokrývka hlavy, v případě delšího slunění i ochranný krém, kvalitní brýle s UV filtrem a dostatek tekutin. Ale to všechno už víme.

Méně známá je možnost ochrany před nežádoucími účinky sluníčka tzv. zevnitř. Jde především o užívání beta-karotenu, který napomáhá krásnému zhnědnutí kůže a působí proti jejímu stárnutí. Současně snižuje riziko rakoviny kůže, které nadměrné slunění může vyprovokovat. Z hlediska proti-nádorové imunity je důležitý prvek Selen.

 

Další látka, která Vás chrání před nebezpečným ultrafialovým zářením a také před škodlivými účinky smogu a cigaretového kouře, je PABA (patří do skupiny B vitaminů). Pomáhá také udržovat zdravou pleť, vlasy a jejich pigmentaci. Na kvalitu kůže i z hlediska její ochrany působí příznivě také  ANTIOXIDANTY.

 

 

BEZPEČNÝ POBYT NA SLUNCI

 

 

Kůže má paměť jako slon, prohřešky z minulosti se projeví někdy až po letech, proto důsledně chraňte ochrannými krémy dětskou pokožku a v létě se nevystavujte slunečním paprskům cca mezi 10. a 14. hod. Zvláště těm, kdo mají světlou pokožku a těm, kteří chtějí dlouho vypadat mladě, doporučuji v jarním a letním období a zvláště na horách a u moře užívat ochranné krémy s vysokým  ochranným faktorem (SPF 30-50).

 

NA KONEC SOUHRN:

Pozitivní vliv slunečních paprsků

- Slunce má pozitivní vliv na kardiovaskulární systém. Zahřátím kůže se cévy a kapiláry rozšíří a může klesnout vysoký krevní tlak.

- Snižuje stres a odstraňuje celkovou únavu.

- Snižuje hladinu cholesterolu a stabilizuje hladinu cukru v krvi.

- Dokáže měnit cholesterol a ergosterol na vitamín D, důležitý pro absorpci vápníku do kostí, jehož nedostatek vede k osteoporóze. Potřebujeme k tomu 10–15 minut pobytu na slunci denně.

- Zvyšuje produkci protilátek  a  posiluje náš imunitní systém.

- Omezuje problémy s nespavostí.  Zvýší produkci hormonu melatoninu, regulující spánek.

- Zvyšuje svalovou sílu a výkonnost. Pobyt na slunci zvyšuje produkci mužského hormonu testosteronu.

 

Negativní dopady slunečního záření

* Největším strašákem je rakovina kůže, jejíž riziko stoupá nadměrným sluněním bez adekvátní ochrany. Časté opalování má za následek také předčasné stárnutí pokožky.

* Extrémní vystavování se slunečnímu záření ničí oční čočku.