Jak mohou pomáhat omega-3 mastné kyseliny astmatikům?

Astma je chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest, které je sice neléčitelné, ale symptomy se dají zmírnit. Měli byste si dát pozor, abyste si vybrali správnou léčbu, léky a jiné alternativní terapie, protože si vybíráte celoživotní řešení.

Co astma v dětství?

Podle lékařů, děti nevyrostou z dětského astma. Pozorování svědčí o tom, že pacienti, kteří byli léčeni na astma v dětsví jsou obvykle bez symtomů v období dospívání, ale u některých z nich se vrací symptomy zpět v dospělosti a znovu se projevují příznaky astma. Ten, kdo má astma jednou, má vysokou šanci, že se symptomy vrátí, i když příznaky se neprojevují po určitou dobu - takže je užitečné podpořit organismus v asymptomatickém období, aby lépe odolával zánětlivým onemocněním.

S ohledem na výše uvedené informace, nemůžeme hovořit o astma v dětství a dospělosti, i když se léčba pacientů v různém věku liší.

Co může způsobit astma?

Vývoj astma ovlivňují dva hlavní faktory, genetická predispozice a účinky životního prostředí.

Genetická predispozice: v rodinách, kde oba rodiče mají astma, je mnohem větší pravděpodobnost, že děti jej taky budou mít. Ačkoli neexistují žádná jasná pravidla o dědičnosti, výzkumníci identifikovali více než 100 genů, které mají vztah k astma, a toto číslo roste. (Geny nesou informace o tom, co zdědíme od našich rodičů, což například určuje, jaké barvy jsou naše oči a jaké nemoci zdědíme).

Účinky životního prostředí: také mají velký vliv na vývoj astma. Znečištění životního prostředí, rostoucí množství chemikálií ve vzduchu, je přinejmenším stejně výrazné jako genetická predispozice. Kromě toho mnoho dalších faktorů ovlivňuje vývoj astma, jako jsou stravovací návyky, jiné nemoci (např. ekzém, senná rýma, potravinová alergie), kouření nebo dokonce i to, že matka kouřila během těhotenství.

Existuje tzv. hygienická hypotéza, podle které se zvyšuje (může zvyšovat) pravděpodobnost vývoje astma, pokud jsme málo vystaveni virům a bakteriiím. To je důvod, proč je ve vyspělejších zemích vyšší počet onemocněných na astma. Tam, kde lidé žijí a vyrostou ve "sterilních" podmínkach, se tělo stává méně odolným vůči patogenům a vlivům prostředí. Stejný vztah lze pozorovat i v obcích a městech: podíl astmatických onemocnění je mnohem nižší na vesnicích, kde děti vyrůstají v blízkosti přírody.

Co mají tuky společného s astma?

Není to tradiční vepřový nebo husí tuk, který dává naději těm, co mají astma, ale právě  omega-3 mastné kyseliny nalezené v mořských rybách(v nejlepší kvalitě) mohou poskytnout řešení pro astma.

Dříve se hodně výzkumu zaměřovalo na příznivé účinky omega-3 mastných kyselin (hlavně na DHA a EPA s dlouhým řetězcem)a dospěly k závěru, že kromě mnoha výhod rybího oleje může mít také preventivní účinek na astma nebo zmírnit příznaky.

Podle článku publikovaného v únoru 2017 experiment provedený vědci z Rochester Medical University (ROE) ukázal, že:

 „Omega-3 mastné kyseliny mohou u pacientů s mírným astmatem snížit produkci IgE, protilátky způsobující alergické reakce a astma.

U pacientů s těžkým astma, kteří užívají perorální steroidy s vysokými dávkami, jsou omega-3 mastné kyseliny méně účinné, protože kortikosteroidy blokují jeho příznivé účinky."

Steroidy jsou obecně velmi účinné při léčbě astma, ale článek taky upozorňuje na skutečnost, že organizmus těch, kdo pravidelně užívají kortikosteroidy, může mít sníženou přirozenou obranyschopnost proti astma vlivem těchto látek. Z dlouhodobého hlediska se toto nezdá být účinným řešením, hlavně proto, že steroidy pouze zmírňují symptomy, ale onemocnění nevyléčí. 

Produktová řada Eskimo-3

Prodej také na Pilulka.cz