Dá se předejít poporodní depresi

Omega-3 mastné kyseliny pomáhají nejen po nástupu poporodní deprese, ale také „připravují“ tělo matky i v průběhu třetího trimestru těhotenství, a tím snižují riziko vzniku.

Než se podíváme na to, jak omega-3 pomáhá v prevenci nebo zlepšení již existujícího problému, je podstatné objasnit jedno nedorozumění.

Baby blues a poporodní deprese nejsou to stejné!

Co je baby blues?

Nazývá se jako „šestinedělí”, a příznaky se objevují 3-4. den po porodu, ale netrvají déle než 7-8.dní. Po porodu, obvykle do 2 týdnů, jak rychle přišly, tak i rychle zmizí. Příznaky:ospalost, častý pláč, podrážděnost, extrémní náladové výkyvy: euforická radost se náhle promění v pláč. Týká se to 50-80% maminek. Hormony za to mají zodpovědnost, ale zatím se neví jak přesně. Často se mezi důvody připisuje také spouštění mléka a návrat z nemocnice.

Tohoto není třeba se bát, problém ale nastává, pokud tento stav trvá déle než 2 týdny a symptomy se zhoršují. V tomto okamžiku je už matka pravděpodobně ve stavu poporodní deprese.

Co je vlastně poporodní deprese?

Typicky se objevuje mezi 10. a 30. dnem po porodu, ale může to být klidně i měsíce po porodu. Týká se to 10–20% nových matek po porodu. Příznaky jsou vážnější než u baby blues. Smutek, ztráta chuti k jídlu, úzkost a žádný zájem jsou také charakteristické pro ty, kteří jí trpí.

Bez pomoci tento stav neodejde. Je důležité mít vedle sebe pozorného, empatického partnera, ale často je také nutné kontaktovat specialistu, protože matka může dokonce potřebovat léky. Vzhledem k možnosti medikace může být nutné přerušení nebo ukončení kojení. Příznaky se mohou zhoršit do té míry, že matka již není se schopna o své dítě starat.

Z tohoto důvodu stojí za to udělat vše předem, aby se snížila pravděpodobnost výskytu poporodní.

Jak může pomáhat omega-3 při poporodní depresi?

Ve třetím trimestru těhotenství významná část omega-3 mastných kyselin, které vstupují do těla matky, se zabuduje do plodu, protože plod má „nadřazenost“ vůči matce. Omega-3 je také potřebný pro zdravý vývoj. Nicméně, v mateřském těle, pokud není nahrazena, může být tato úroveň významně snížena a dále snížena také během kojení, když dítě bere potřebné množství omega-3 s mateřským mlékem.

Je dobře známo, že deprese je spojena s nízkými hladinami serotoninu v mozku a nízkými hladinami omega-3 v krvi. Když se v těle snižuje hladina omega-3, tak i koncentrace serotoninu se snižuje, takže je serotoninu méně, než je nezbytné pro správné fungování mozku. U omega-3 mastných kyselin je nízká hladina DHA nejčastější u osob s depresí.

Mezinárodní průzkumy jasně potvrzují, že v zemích s vysokou spotřebou ryb, a také spotřebou omega-3 mastných kyselin obsažených v rybách, je podíl lidí trpících depresí výrazně nižší. Například v Německu je v průměru 13 kg mořských potravin každoročně konzumováno obyvateli a je zde 5% populace v depresi, zatímco v Japonsku je 73 kg na obyvatele ročně a zde je pouze 0,1% populace trpící depresí.

Výsledky studie prezentované ve Spojených státech jasně potvrdily, že omega-3 pomáhá předcházet poporodní depresi. U žen, které pravidelně užívají kapsle rybího oleje mezi 24. a 40. týdnem těhotenství, je menší pravděpodobnost, že budou mít poporodní depresi. A u těch, které ji i přesto měly, byly symptomy mnohem mírnější než u těch které během výzkumu užívaly kapsle s kukuřičným olejem. Ženy, které užívaly rybí olej hlásily zřídka symptomy úzkosti.

Jaký rybí olej bych si měla vybrat: ve formě kapslí nebo tekuté?

Některé ženy čerstvě po porodu zažijí výrazné zlepšení nálady už jednu hodinu po užití nějakého produktu s vyšším obsahem rybího oleje. Podle jejich názoru kapalné produkty rybího oleje mají rychlejší účinek než stejná dávka kapslí.

Tekutý rybí olej má výraznou (rybí) příchuť, ale naštěstí jsou již dostupné ochucené produkty, a dokonce i rybí aroma může být omezeno přídavkem citronové šťávy.

Když se vyvíjí poporodní deprese, doporučuje se udržovat měsíční intenzivní kúru tekutým rybím olejem pro rychlé výsledky a poté během udržovacího období hladiny omega-3 přejít na kapsle. Pokud se člověk nedokáže vyrovnat se silnou rybí chutí, druhá nejlepší věc na světe pro něj jsou kapsle.

Eskimo-3 přípravky

Užívání Eskimo-3 přípravků během těhotenství a kojení je vysloveně doporučeno. Lze během těhotenství bezpečně konzumovat.

Naše produkty jsou k zakoupení na Pilulka.cz